Masaż

Człowiek zaczyna odbierać wrażenia dotykowe już w 5-6 tygodniu życia płodowego. Wiele receptorów czuciowych znajduje się na skórze. Dzięki temu, że odbierają one doznania dotykowe, układ nerwowy może otrzymywać informacje z ciała i otoczenia. Skóra jest największym receptorem naszego ciała i zewnętrzną reprezentacją układu nerwowego.

Masaż jest tą formą dotyku która oprócz przyjemności przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Wywodzi się z Indii i Chin, jest jedną z najstarszych dziedzin wiedzy lekarskiej. W dziełach Hipokratesa, Celsusa oraz Galena, możemy odnaleźć wzmianki dotyczące faktu, iż lekarze zalecali masaż w niektórych schorzeniach. Prawdziwy rozwój masażu leczniczego nastąpił dopiero na początku XIX wieku dzięki lekarzom szwedzkim. Szkołę masażu klasycznego stworzył lekarz holenderski Johan Mezger z Amsterdamu. Opracował on cały system metod masażu oraz wskazań i przeciwwskazań   opartych o własne badania oraz doświadczenia. Do jego uczniów należy zaliczyć Polaka, profesora Uniwersytetu w Berlinie – Izydora Zabłudowskiego, który również pozostawił po sobie liczne prace naukowe dotyczące masażu.

  • MASAŻ KLASYCZNY

Masaż klasyczny to zespół zabiegów manualnych, które poprzez powierzchnię ciała – skórę w sposób mechaniczny działają na tkankę podskórną, mięśnie, torebki stawowe i więzadła. Także w postaci zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy oraz narządy wewnętrzne.

  • MASAŻ SHANTALA

Masaż Shantala to tradycyjny masaż hinduski przywieziony do Europy przez Frererica Leboyer, francuskiego położnika. Podczas pobytu w Kalkucie spotkał kobietę o imieniu Shantala, która siedziała na ziemi ze sparaliżowanymi nogami i masowała swoje dziecko, dając my miłość, ciepło i spokój. Francuski położnik zainspirowany tym niezwykły spotkaniem w roku 1976 napisał książkę 'Shantala. Un art traditionnel: Le massage des enfants’ (’Shantala. Tradycyjna sztuka: Masaż dzieci’) . W ten sposób spopularyzował technikę tradycyjnego masażu w Europie oraz poza jej granicami.

System dotykowy jest bardzo istotny dla rozwoju dziecka. Dotyk to pierwsza forma komunikacji między dzieckiem a rodzicem. Sprzyja on bliskości, budowaniu więzi, zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa, miłości,  oraz daje poczucie pełnej akceptacji. Wszystkie te czynniki mają wpływ na zdrowy rozwój zarówno emocjonalny jak i fizyczny oraz stanowią bazę na całe życie. Masaż jest tą formą dotyku, która oprócz przyjemności przynosi wiele korzyści zdrowotnych, podnosi odporność organizmu, stymuluje układ hormonalny, poprawia trawienie. Poprzez masaż możemy wpływać na stan układu nerwowego naszego dziecka. Masując dzieci 'leniwie’ możemy je pobudzić do działania, natomiast nadpobudliwe wyciszyć.

Masaż Shantala obejmuje całe ciało dziecka, może być wykonany przez terapeutę a po krótkim kursie mogą go również wykonywać rodzice. Jest wspaniałą drogą komunikacji między rodzicem i dzieckiem. Ułatwia budowanie bliskiego kontaktu dając dziecku odczuć, że jest darzone zaufaniem oraz w pełni akceptowane.

Zobacz więcej www.shantala.pl